محمد محمدزاده

انتظار فرج

محمد محمدزاده

انتظار فرج

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

...بسمه تعالی...
 

  • محمد رضا رشیدی

)بسم الله الرحمن الرحیم(

مهدویّت در تاریخ اسلام از قدمت و اهمیت به سزایی برخوردار است. از این رو، کتاب‏های متعدد و فراوانی طی قرون گذشته، حتی قبل از ولادت آن حضرت و سال‏های اخیر نوشته شده است که هرکدام، زوایایی از ابعاد مختلف و متعدد مهدویّت را مورد تأمل و امکان نظر قرار داده‏اند.

از جمله کتاب‏هایی که در دهه‏های اخیر نوشته شده و افق جدیدی را بر روی محققین گشوده است، کتاب تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم (عج) اثر محققانه‏ی دکتر جاسم حسین است. این کتاب که به حق، در نوع خود کم‏نظیر است، به تاریخ سازمان وکالت و نقش آن در دوران غیبت صغری‏ می‏پردازد.

متأسفانه به نظر می‏رسد این کتاب آن گونه که شایسته آن است در میان دانش‏پژوهان و محققان ایران شناخته شده نیست. از این رو، بسیار مناسب است که به معرفی و نقد و بررسی آن پرداخته شود که تتبع و تحقیق بیشتر را به عهده علاقه‏مندان می‏گذاریم. البته جا دارد از مترجم این کتاب، آقای دکتر سید محمد تقی آیت‏اللهی که به حق، ترجمه‏ای قوی و روان را انجام داده‏اند، تقدیر به عمل آید.

مترجم محترم در جاهای مختلف در برخی پاورقی‏ها به نقد و بررسی این کتاب پرداخته است. از جمله در صفحات ۴۴، ۴۶، ۸۸، ۱۱۳، ۲۳۸، ۲۳۹٫

این کتاب که توسط انتشارات امیر کبیر در قطع وزیری در دو نوبت به چاپ رسیده، مدت‏هاست که نسخه‏های آن نایاب شده است. امید است مسؤلان امر نسبت به تجدید چاپ این اثر ارزنده اهتمام ورزند تا محققان به نحو احسن از این اثر ارزشمند استفاده کنند.

  • محمد رضا رشیدی


  • محمد رضا رشیدی